niedziela, 17 lutego 2008

FAQ psychologiczny

Na początek... co to jest psychologia ? skąd sie wzięła ? jak powstała ? czy jest to odłam którejś z nauk stosowanych w starożytności ? czy jedynie wymysł dzisiejszych czasów...

Oto parę odpowiedzi na te i podobne pytania..






Psychologia społeczna


Jest to stosunkowo młoda galąź psychologii, która wyodrębniła się dopiero pod koniec lat trzydziestych XX w. wraz z rozwojem metod eksperymentalnych Kurta Levina i jego uczniów. Psychologia społeczna zajmuję się badaniem wpływu, jaki wywierają ludzie na poglądy i zachowania innych ludzi, badaniem procesów społecznych i funkcjonowania małych grup. Zagadnienia psychologii społecznej znajdują się na pograniczu psychologii i socjologii.

Wpływanie i uleganie wpływom może mieć charakter nieświadomy, jak na przykład podczas naśladowania kogoś, jak i w pełni zamierzony, jak to się dzieje w sytuacjach manipulacji społecznych stosowanych np. w reklamie i kampaniach wyborczych. Dzięki wpływowi społecznemu, grupy społeczne są czymś więcej niż zbiorem jednostek. Poprzez jego oddziaływanie powstają normy grupowe, opinie publiczne, a pojedynczy ludzie potrafią wykroczyć poza interes własny i skierować swoją aktywność na realizację dobra danej społeczności. Wpływ społeczny jest zatem istotną siłą, stojącą u podłoża zjawisk społecznych które warunkują postęp cywilizacji.

[psychologia.edu.pl]




Psychologia zdrowia


Psychologia zdrowia jest młodą i dynamicznie rozwijającą się gałęzią psychologii, którą najogólniej można by określić jako zastosowanie wiedzy psychologicznej do zagadnień zdrowia, choroby i systemu opieki zdrowotnej. Zajmuje się problematyką promocji zdrowego stylu życia i utrzymywania zdrowia, wpływem czynników psychicznych na zdrowie i chorobę, zastosowaniem technik psychoterapeutycznych we wspomaganiu leczenia chorób psychosomatycznych, obejmując wszelkie psychologiczne aspekty związane ze zdrowiem. Psychologia zdrowia zbliża się swym zakresem do medycyny psychosomatycznej, medycyny behawioralnej i psychiatrii.

W przeciwieństie do dominującej poprzednio tendencji, psychologia zdrowia umieściła w centrum zainteresowań zdrowie, nie zaś chorobę. Opierając się na modelu salutogenetycznym zapoczątkowano badania nad wykrywaniem czynników związanych z utrzymaniem zdrowia i jego poprawą.

Problematyka psychologii zdrowia obejmuje:
  • tworzenie modeli teoretycznych przydatnych w rozważaniach nad zdrowiem i chorobą, a w szczególności model stresu i radzenia sobie.
  • promocję zdrowia oraz profilaktykę chorób
  • korzystanie z opieki medycznej, w tym podejmowanie decyzji o udaniu się do lekarza, komunikacja z między lekarzem a pacjentem, stosowanie się do zaleceń lekarskich, procedury i leczenie szpitalne
  • dolegliwości towarzyyszące chorobom, zwłaszcza ból
  • choroby przewlekłe i zagrażające życiu
  • pomoc psychologiczną (z wykorzystaniem technik psychoterapeutycznych> chorym somatycznie.



Heszen – Niejodek I., Wrześniewski K. (2000) Udział psychologii w rozwiązywaniu problemów zdrowia somatycznego. w: Strealu J. (red) Psychologia. Podręcznik akademicki T.III, Gdańsk GWP.

Heszen – Niejodek I., Sęk H. red. (1997) Psychologia zdrowia. Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN.




Już z samego rana załączę 113 głównych Definicji Psychologicznych =)


PS. KOMENTARZE NIE GRYZA... A WRĘCZ MNIE MOTYWUJĄ DO AKTYWNIEJSZEGO PROWADZENIA BLOGA... TAK WIEC WPISZCIE SIE !! DAJCIE MI ZNAĆ ZE CHOCIAŻ OGLĄDACIE TEGO BLOGA... I DAJCIE MI MOTYWACJE DO PORZĄDNEGO GO PROWADZENIA =)

KLIKNIJ JEDYNIE NA PRZYCISK "Komentarze
" KTORY WIDNIEJE POD POSTEM I NAPISZ CO MYSLISZ.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

na blogspocie nie ma miejsca na dwa psychologczne blogi :) zartuje :)a tak na powaznie to pozdrawiam , napisz cos o sobie, skad jestes i czy psychologia to Twoja pasja ? pozdrawiam, jesli chcesz mozemy wymienic sie linkami, ale dwa razy nie proponuje , papap